Taitaja-9-2-1500x844
Taitaja-9-2-1500x844

press to zoom
taitaja9
taitaja9

press to zoom
maxreasdefault
maxreasdefault

press to zoom
Taitaja-9-2-1500x844
Taitaja-9-2-1500x844

press to zoom
1/5

Taitaja9 pakopeliä toteuttamassa

  • Autoalan keskusliitto

  • Teknologiateollisuus ry

  • Hyvinvointiala HALI ry

  • Rakennusteollisuus RT ry

Our 
Story

pakopeli.png

TERVETULOA

Taas on Taitaja9-kilpailun aika!  Tänäkin vuonna Taitaja9 haastaa kilpailemaan pakopelimäisellä twistillä. Pakopeli tarkoittaa, että joukkueen on ratkaistava peliin kuuluvat tehtävät määräajassa, jotta pääsee poistumaan pelihuoneesta. Tämän vuoden kisa käydään siis pakopelimäisiä ja eri ammatteihin liittyviä pulmia ratkoen tietokoneella selaimessa pelaten! Ilmoittautumislomake aukeaa tässä osoitteessa 5.9.2022.

 

Taitaja9 on koko yläkoulun kisa. Kilpailu on leikkimielinen, ja tehtävät vaativat näppäryyttä ja luovuutta. Samasta koulusta voi paikalliskilpailuun osallistua useampia joukkueita. Joukkueet ovat kolmihenkisiä, ja osallistujien tulee olla 7.–9.-luokkalaisia. Kussakin joukkueessa saa olla eri luokkien ja luokka-asteiden oppilaita, mutta joukkueen jäsenten tulee olla samasta koulusta.

TÄRKEÄÄ!

  • Voit ilmoittautua kilpailijoita koko peliajan kohdasta "ilmoittaudu"

  • Kilpailuaika 12.9.-2.12.2022  (sopivan pelipäivän päätätte itse!)

  • Kesto 45 min, jonka jälkeen peliaika päättyy automaattisesti

  • Ilmoittautuminen ja kilpailu, kaikki samassa osoitteessa

  • Taitaja9-kilpailu toimii parhaiten selaimessa tietokoneella, ei mobiililaitteella

  • Käytä selaimena Chromea tai Firefoxia

  • Tietokoneessa on oltava toimivat äänet

  • Kielivalinta tulee tehdä ennen pelin aloittamista

  • Voit ottaa yhteyttä pelitiimiin chatin kautta, jos pelissä ilmenee teknisiä ongelmia.

Tänäkin vuonna tarjoamme aloituspäivänä 12.9.2022 opoille mahdollisuuden kuulla ja kysyä pelistä pelin suunnittelija Hanna Juutilaiselta.

Zoom-yhteys on auki:

Aamupäivällä 8.30-9.30

Iltapäivällä 14.30-15.30

Lisäksi chat oikeassa alareunassa päivystää koko aloituspäivän ajan.

Liity Zoomiin linkistä;
https://us02web.zoom.us/j/88968635920

Kilpailu alkaa

12.9.2022

Paikalliskilpailuissa parhaiten menestyneet joukkueet jatkavat

oman alueensa aluekilpailuun.

Aluekilpailuista alueen parhaat joukkueet jatkavat valtakunnalliseen finaaliin.

Kaksipäiväinen kilpailu kilpaillaan 9.-10.5.2023 Espoon Matinkylässä Ilmatar Areenalla.

Paikalliskilpailussa parhaiten menestyneet joukkueet jatkavat aluekilpailuun, jotka järjestetään livenä heti vuoden 2023 alkupuolella.
Mikäli aluekilpailua ei pystytä järjestämään, valitaan joukkueen

virtuaalikilpailun menestyksen perusteella.

Taitaja9_2019.jpg

Lisätietoja saat oman alueesi yhteyshenkilöltä

Häme LHKK, Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä Päivi Hasia paivi.hasia@lhkk.fi 050 362 0878

Kaakkois-Suomi Saimaan ammattiopisto Sampo Kati Minkkinen kati.minkkirıen@edusampo.fi 040 484 2569

Keski-Suomi Gradia Jarmo Kuosmanen jarmo.kuosmanen@gradia.fi 040 341 5297

Keski-Uusimaa Careeria Tanja Holmberg    tanja.holmberg@careeria.fi 040 5265 953

Pirkanmaa Tampereen seudun ammattiopisto Tredu Jussi Janhunen jussi.janhunen@tampere.fi 040 800 7306

Pohjanmaa Sedu, Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Minna Pesonen minna.pesonen@sedu.fi  040 868 2068

Pohjois-Karjala Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria Pekka Parviainen pekka.parviainen@riveria.fi 050 402 3186

Pohjois-Suomi Koulutuskuntayhtymä OSAO Sauli Jaara sauli.jaara@osao.fi 040 033 0587

Satakunta Sataedu Kaisa Kallio kaisa.kallio@sataedu.fi 040 199 4204

Savo Savon ammattiopisto Sakky Silja Salminen silja.salminen@sakky.fi 047 853185

Uusimaa Omnia Johanna Jussila johanna.jussila@omnia.fi 046 8515142

Varsinais-Suomi Novida Kati Jalo kati.jalo@novida.fi 040 900 1333