Taitaja9_logo_640px.png
Taitaja-9-2-1500x844
Taitaja-9-2-1500x844

press to zoom
taitaja9
taitaja9

press to zoom
maxreasdefault
maxreasdefault

press to zoom
Taitaja-9-2-1500x844
Taitaja-9-2-1500x844

press to zoom
1/5

Our 
Story

t9.png

TERVETULOA

Nyt on Taitaja9-kilpailun aika! Emme saa teitä vielä koululle vieraiksemme, mutta haluamme tarjota kehittyneen ja jännittävän kilpailun, josta opona hyödyt työvälineenä ammatinvalintaan. Olemme paketoineet Taitaja9- kilpailun oppitunnin mittaiseksi ja esittelemään mielenkiintoisesti eri ammatteja. Ilmoittautumislomake on auki tässä osoitteessa 22.12.2021 saakka.

 

Taitaja9 on koko yläkoulun kisa. Kilpailu on leikkimielinen, ja tehtävät vaativat näppäryyttä ja luovuutta. Samasta koulusta voi paikalliskilpailuun osallistua useampia joukkueita. Joukkueet ovat kolmihenkisiä, ja osallistujien tulee olla 7.–9.-luokkalaisia. Kussakin joukkueessa saa olla eri luokkien ja luokka-asteiden oppilaita, mutta joukkueen jäsenten tulee olla samasta koulusta.

Kilpailu-aikaa

22.12.2021

TÄRKEÄÄ!

  • Ilmoittautumisaika 22.12.2021 asti

  • Kilpailuaika 15.11.-22.12.2021 (sopivan pelipäivän päätätte itse!)

  • Kesto 45 min

  • Ilmoittautuminen ja kilpailu, kaikki samassa osoitteessa

  • Taitaja9-kilpailu toimii parhaiten selaimessa tietokoneella, ei mobiililaitteella

  • Käytä selaimena Chromea tai Firefoxia

  • Kielivalinta tulee tehdä ennen pelin aloittamista

  • Voit ottaa yhteyttä pelitiimiin chatin kautta, jos pelissä ilmenee teknisiä ongelmia.

Paikalliskilpailuissa parhaiten menestyneet joukkueet jatkavat

oman alueensa aluekilpailuun.

Aluekilpailuista alueen parhaat joukkueet jatkavat valtakunnalliseen finaaliin.

Kaksipäiväinen finaali järjestetään Taitaja-tapahtuman yhteydessä Isomäki Areenalla Porissa 17.-18.5.2022.

 

Paikalliskilpailussa parhaiten menestyneet joukkueet jatkavat aluekilpailuun, jotka järjestetään livenä heti vuoden 2022 alkupuolella.
Mikäli aluekilpailua ei pystytä järjestämään, valitaan joukkueen

virtuaalikilpailun menestyksen perusteella.

Taitaja9_2019.jpg

Lisätietoja saat oman alueesi yhteyshenkilöltä

Häme LHKK, Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymä Päivi Hasia paivi.hasia@lhkk.fi 050 362 0878

Kaakkois-Suomi Saimaan ammattiopisto Sampo Kati Minkkinen kati.minkkirıen@edusampo.fi 040 484 2569

Keski-Suomi Poke, Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto Kimmo Raitio kimmo.raitio@poke.fi 040 485 9799

Keski-Uusimaa Keuda, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Janne Jousiaho janne.jousiaho@keuda.fi 050 088 7377

Pirkanmaa Tampereen seudun ammattiopisto Tredu Jussi Janhunen jussi.janhunen@tampere.fi 040 800 7306

Pohjanmaa Kpedu, Keski-Pohjanmaan koulutuskuntayhtymä Tapio Oinas tapio.oirıas@kpedu.fi 040 808 5090

Pohjois-Karjala Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä Riveria Pekka Parviainen pekka.parviainen@riveria.fi 050 402 3186

Pohjois-Suomi Koulutuskuntayhtymä OSAO Sauli Jaara sauli.jaara@osao.fi 040 033 0587

Satakunta WinNova Vesa-Pekka Kuusela vesa-pekka.kuusela@winnova.fi 044 455 8019

Savo Savon ammattiopisto Sakky Heli Laitinen heli.|aitinen@sakky.fi 044 785 8747

Uusimaa Axxell Johanna Lind joharına.|ind@axxell.fi 044 739 7441

Varsinais-Suomi Axxell Regina Tyrsky regirıa.tyrsky@axxell.fi 044 739 7224